VSU roept slotenmakers op om mee te evolueren met hun vak
Wie wil weten wat er in zijn vak beweegt, moet regelmatig een professionele vakbeurs bezoeken. “Fabrikanten blijven hun oplossingen vernieuwen. Net op dergelijke beurzen ontdek je in korte tijd welke technologieën en producten terrein winnen. Elektronische sloten zijn daar een goed voorbeeld van. Ze komen almaar nadrukkelijker op de markt en creëren nieuwe mogelijkheden voor slotenmakers die hun dienstverlening willen verbreden. Wie zulke evoluties mist, dreigt op termijn ook commerciële kansen te laten liggen.”
Een beursbezoek draait dan ook om veel meer dan enkele nieuwigheden bekijken: demonstraties volgen, met fabrikanten praten en ervaringen uitwisselen met collega’s helpen om kennis op peil te houden. “Dat is essentieel in een vak waarin technologie een steeds grotere rol speelt. Zowel jonge als ervaren slotenmakers moeten zich blijven informeren en bijscholen. Zo kunnen ze klanten correct adviseren, nieuwe oplossingen aanbieden en hun businessmodel tijdig aanpassen aan een veranderende markt.”
Weekendservice garanderen
Tegelijk staat de sector voor een andere uitdaging. Heel wat ervaren slotenmakers naderen hun pensioen, terwijl onvoldoende jongeren klaarstaan om hen te vervangen. “Een opleiding via het avondonderwijs vormt een goede basis, maar dit vak leer je vooral in de praktijk. Naar schatting 70% van de echte stielkennis verwerf je ‘on the job’, bij een ervaren slotenmaker. Dat maakt het belangrijk dat vakkennis tijdig van de ene generatie naar de volgende doorstroomt.”
De schaarste aan vakmensen mag er volgens de VSU evenmin toe leiden dat betrouwbare slotenmakers hun weekendservice afbouwen. “Een afgebroken sleutel of defect slot houdt nu eenmaal geen rekening met kantooruren. Wie op zaterdag of zondag voor een gesloten deur staat, zoekt iemand die snel kan helpen. Als bonafide vakmensen op dat moment niet beschikbaar zijn, ontstaat ruimte voor malafide spelers die met woekerprijzen of minderwaardige oplossingen misbruik van de noodsituatie maken.”
Daarom doet Cleymans een oproep aan de hele sector. “Jonge slotenmakers krijgen door de uitstroom mooie kansen om een duurzame zaak uit te bouwen, maar moeten het beroep ernstig nemen en bereid zijn de nodige praktijkervaring op te doen. Ervaren collega’s kunnen hun kennis blijven delen en tegelijk mee evolueren met nieuwe technologieën. Zo houdt de sector zelf de sleutel in handen om het vertrouwen van de consument te behouden: met deskundige slotenmakers, een herkenbare fysieke vestiging én betrouwbare service wanneer die echt nodig is”, besluit de VSU-voorzitter.
Door Bart Van Cauwenberghe