Verwijdering uit Google harde klap voor malafide slotenmakers
Verwijdering uit Google harde klap voor malafide slotenmakers
Online advertenties van malafide slotenmakers zijn al langer een doorn in het oog van de Vlaamse Slotenmakers Unie (VSU). Samen met de overheid en Google werd gezocht naar een bevredigende oplossing. Ondertussen werden voorlopige maatregelen getroffen.
Consumenten die een slotenmaker nodig hebben bevinden zich vaak in een lastig parket. Ze willen vooral snel geholpen worden en die tijdsdruk leidt tot overhaaste beslissingen. In een eerste reflex wordt meteen de smartphone bovengehaald en via Google de term ‘slotenmaker’ ingevoerd. Malafide bedrijven weten dat ook en zijn gehaaid genoeg om zich specifiek te richten op deze kwetsbare groep. Consumenten bevinden zich op dat moment in een zeer zwakke positie. Ze kunnen hun woning niet betreden en de middelen ontbreken op dat moment om zich te verifiëren van de kwaliteit van de aanbieder. Bovendien zijn ze niet altijd goed op de hoogte van wat een normaal tarief is. Dat zorgt voor een ‘worst case scenario’ waar de minder oprechte slotenmakers van profiteren om toe te slaan.
De Vlaamse Slotenmakers Unie zag de afgelopen jaren een stelselmatige toename van deze regelrechte oplichtingsadvertenties, die vaak leidden tot torenhoge facturen voor de getroffenen. Het was dus hoog tijd voor actie. Op initiatief van VSU kwam er een eerste overleg met Staatssecretaris van Consumentenbescherming Eva De Bleeker, de FOD Economie en Google. Dat leverde meteen resultaat op. Google en de economische inspectie zochten via een versterkte samenwerking naar concrete én doorslaggevende oplossingen voor deze misleidende advertenties. Niet veel later mocht de VSU al positief nieuws ontvangen van Google. Na verder intern overleg besloot de zoekmachine uiteindelijk om advertenties voor slotenmakerdiensten niet meer weer te geven in België, Nederland, Duitsland en Zweden op Google Search en YouTube, totdat zij een sluitend verificatieproces voor de bonafide slotenmakers kunnen invoeren.
Het doel van deze maatregel is de zoekmachinegebruikers verder te beschermen na het zien van de recente toename van oplichtingsadvertenties. Google werkt voortdurend aan nieuwe, betere manieren om misleidende adverteerders te bestrijden en de sector is verheugd dat het bedrijf oplossingen zoekt om fraude te verminderen en ervoor te zorgen dat advertenties van bedrijven relevant en nuttig zijn voor de gebruikers.
De aangepaste Google Ads policy werd op 11/02/2021 gepubliceerd. Om de consument te beschermen, heeft Google echter besloten om advertenties voor slotenmakers in België al tijdelijk op te schorten totdat zij dit proces (zo snel mogelijk) definitief kan introduceren.

